انفجار شن و ماسه همچنین به عنوان انفجار ساینده شناخته می شود ، که اصطلاح عمومی برای روند صاف کردن ، شکل دادن و تمیز کردن یک سطح سخت با مجبور کردن ذرات جامد در آن سطح با سرعت زیاد است. این اثر شبیه به استفاده از کاغذ سنباده است ، اما یکنواخت تر و بدون هیچ مشکلی در گوشه و کنار ایجاد می کند. سندبلاست می تواند به طور طبیعی اتفاق بیفتد ، معمولاً در نتیجه ذراتی که در اثر وزش باد باعث فرسایش بادی می شوند ، یا به طور مصنوعی با استفاده از هوای فشرده. یک فرایند شن و ماسه سازی مصنوعی توسط بنیامین چو تیلغمان در 18 اکتبر 1870 به ثبت رسید. سندبلاست کرج تجهیزات سندبلاست معمولاً از محفظه ای تشکیل شده است که در آن شن و ماسه و هوا مخلوط می شوند. این مخلوط از طریق یک نازل دستی عبور می کند تا ذرات را به سمت سطح یا قطعه کار هدایت کند. نازل ها به اشکال ، اندازه ها و مواد مختلفی ارائه می شوند. کاربید بور یک ماده محبوب برای نازل است زیرا به خوبی در برابر سایش ساینده مقاومت می کند.

انفجار ساینده مرطوب
انفجار ساینده مرطوب از آب به عنوان مایعی که مواد ساینده را حرکت می دهد استفاده می کند. مزایای آن این است که آب گرد و غبار تولید شده را به دام می اندازد و سطح را روان می کند. آب باعث ضربه زدن به سطح می شود و باعث کاهش حذف مواد صوتی می شود. یکی از پیشگامان اصلی فرآیند ساینده مرطوب (بخارپز کردن) نورمن اشورث بود که مزایای استفاده از یک فرآیند مرطوب را به عنوان یک جایگزین قوی برای بلاست خشک یافت. این فرایند در همه قالبهای معمولی از جمله کابینت دستی ، غرفه های ورودی ، ماشین آلات تولید خودکار و واحدهای انفجار قابل حمل از دست رفته در دسترس است. از مزایای آن می توان به توانایی استفاده از محیط بسیار ریز یا درشت با تراکم های مختلف از پلاستیک تا فولاد و همچنین امکان استفاده از آب گرم و صابون برای چربی زدایی و انفجار همزمان اشاره کرد. کاهش گرد و غبار همچنین استفاده از مواد سیلیسی برای انفجار یا حذف مواد خطرناک مانند آزبست ، محصولات رادیواکتیو یا سمی را ایمن می کند. سرعت فرآیند معمولاً به اندازه انفجار ساینده خشک معمول هنگام استفاده از اندازه و نوع معادل آن نیست ، تا حدی زیرا وجود آب بین محیط و بستر در حال پردازش یک بالشتک روانکاری ایجاد می کند که می تواند از سطح و محیط محافظت کند. ، نرخ خرابی را کاهش می دهد. اشباع کاهش مواد انفجار به سطح ، کاهش گرد و غبار و از بین بردن چسبندگی استاتیک می تواند باعث ایجاد سطح بسیار تمیز شود.

سندبلاست کرج
سند بلاست و شات بلاست

انفجار مرطوب فولاد ملایم منجر به خوردگی فوری یا "فلاش" بستر فولاد منفجر شده به دلیل وجود آب می شود. عدم استفاده مجدد از سطح ، همچنین اجازه می دهد تا از تجهیزات منفرد برای عملیات انفجار چندگانه استفاده شود - به عنوان مثال ، فولاد ضد زنگ و مواد فولادی خفیف را می توان در همان تجهیزات با همان محیط بدون مشکلات پردازش کرد.