سندبلاست و شات بلاست و کارایی وانواع دستگاه

سندبلاست دهقان کرج

شات بلاست درامی

این نوع دستگاه که در تناژهای مختلف تولید می شود، عمدتا برای عمل شاتبلاست قطعات کوچک تا متوسط قابل استفاده است. به عنوان نمونه دستگاه شات بلاست پویا ظرفیت بار گذاری قطعات تا وزن 350 کیلو گرم را دارد. در اینگونه از دستگاه ها یک نوار لاستیکی مشبک و قطور مرتب قطعات را هم زده تا عمل شات بلاستینگ بر روی همه ی سطوح اعمال شود. سندبلاست دهقان

شات بلاست آویزی

در شات بلاست های درامی قطعات فلزی به یکدیگر سایده می شوند و این موضوع برای برخی از قطعات می تواند مشکل ساز باشد. از این رو دستگاه شات بلاست آویزی ابزار مناسبی برای این گونه قطعات است. در این دستگاه قطعات بر رو ی یک رگال دوار قرار می گیرند و عمل شات بلاستینگ انجام می شود.سند بلاست کرج

شات بلاست تونلی-نواری

دستگاه های شات بلاست تونلی جز بزرگترین دستگاه های شات بلاست می باشند. این دستگاه ها برای شات بلاستینگ قطعات بسیار بزرگ مانند تیر آهن استفاده می شوند. در این دستگاه ها یک اتاق شات بلاست و یک تسمه نقاله که از داخل آن عبور می کند وجود دارد و عمل ( زنگ زدایی، پوسته زدایی، زیرسازی و …) در داخل این تونل انجام می شود.

همچنین از این نوع دستگاه در شات بلاست سنگ و آجر نیز به منظور مات کردن سطح استفاده می شود.

نکات مهم شات بلاستینگ

نکات مهم جهت دستیابی به بهترین شات بلاستینگ

 

1- مواد چسبنده یا مواد نرم راباید از سطح مورد عملیات زدود. این مواد از سایندگی مناسـب سـطح جلوگیري می کند.

2- اگر کف توسط گریس یا روغن آغشته شده،ابتدا آنرا بوسیله شوینده هاي صنعتی تمیـز کنیـد. در صورتی که این تمیزکاري انجام نشود،گرماي ایجاد شده در طی شـات بلاسـت،روغن را در سـطح پخش می کند.

3- مطمئن شوید سطح خشک است. دستگاه شات بلاست روي سطوح مرطوب خوب کار نمی کند.

4- ابتدا یک منطقه کوچک را شات بلاست کنید تا از نتیجه دلخواه مطمئن شوید.

5- راه و روش را براي شات بلاست از قبل تعیین کنید تا الگوي پایداري در کل سطح داشته باشید.

6- در حد امکان از ریزترین ذرات فلزي استفاده کنید تا نتیجه دلخواه را بدسـت آوریـد. ذرات ریزتـر کیفیت بهتر و پوشش بهتري فراهم می کنند.

7- سطح پرتاب را در ناودانی مربوطه پایش کنید،پر نگـه داشـتن نـاودانی در بدسـت آوردن بهتـرین الگوي سایش کمک می کند.

8- سرعت ماشین را با توجه به نرمی یا سختی سطح بتن تنظیم کنید.

اشتباهات رایج در شات بلاستینگ

1- توقف ماشین با شیر کنترل باز،که می تواند باعث عمیق شدن سطح شات بلاست و برداشت بیش از اندازه سطوح می شود.

2- استفاده از ذرات با اندازه نامناسب

3- برداشت ناقص ترکیبات

4- سعی در برداشت مقادیر زیادي لایه در بار اول شات بلاست کردن سطح که باعث مسـدود شـدن ناودانی)محفظه ذرات ریز( و فیلترهاي خلا می شود.

اصول کار در دستگاههای سندبلاست sandblast :

روش کار سندبلاست به این صورت است که ماسه های ساینده که عمدتا از جنس سیلیس – مسباره و اکسید فلزات هستند با استفاده از فشارباد کمپرسور شتاب گرفته و بر روی سطح قطعه پاشیده میشوند .

ساب‌پاشی

فرایندی که در آن ذرات ساینده تحت فشار هوا روی سطح قطعات فولادی پاشیده می‌شود تا برای رنگ‌کاری آماده شوند ساب‌پاشی (به انگلیسی: Abrasive blasting) نام دارد.[۱]

نوعی از ساب‌پاشی که در آن تمیزکاری سطح فلز از طریق پاشیدن جریانی پرسرعت از ماسه یا ماده ساینده دیگر صورت می‌گیرد را شن‌زنی (سندبلاست) می‌گویند.[۲]

شن‌زنی به این صورت است که ماسه‌های ساینده که عمدتاً از جنس سیلیس و اکسید فلزات با اندازه‌های مختلف هستند با استفاده از فشار باد کمپرسور شتاب گرفته و بر روی سطح قطعه پاشیده می‌شوند. با استفاده از شن‌زنی می‌توان عملیات زنگ‌زدایی، ماسه‌زدایی و رنگ‌برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات یا صیقل دادن را انجام داد. تمیزکاری انواع قالب‌های صنعتی، زبر کردن سطوح قطعات (با استفاده از ساینده‌های مخصوص) جهت بهینه انجام شدن عملیات لعاب‌کاری و تفلون کاری برای ماندگاری و کیفیت بهتر نیز از دیگر کاربردهای شن‌زنی است. شن‌زنی همچنین در آماده کردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبکاری‌های صنعتی، تزئینی یا رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. حک کردن نوشته و نقوش مختلف و گودبرداری یا برجسته‌کاری آن‌ها بر روی سطوح شیشه‌ای، چوبی، ام‌دی‌اف، کاشی، سرامیک و طلق که بیشتر برای انجام امور تجاری و تبلیغاتی و تزئینات دکور مورد استفاده می‌باشد، نیز از دیگر موارد کاربرد شن‌زنی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.