شیشه سندبلاست چیست؟
حال در جواب این سوال که اصلاً سندبلاست شیشه چیست و چگونه به وجود آمده است؛ باید گفت که سندبلاست در لغت به معنای شن‌پاشی است و درنتیجه فرایند سندبلاست کردن یعنی پاشیدن شن با فشار هوا می باشد. در اثر این فشار یک‌لایه خیلی نازک از شیشه برداشته شده و سندبلاست روی شیشه می‌نشیند.
سندبلاست شیشه در ابتدا به‌عنوان یک روش تمیزکاری به وجود آمده و کم‌کم به‌صورت یک پدیده هنری جای خود را در دنیای امروز باز کرده است. در واقع سندبلاست شیشه به‌عنوان یک روش رایج در دنیا بسیار متداول شده است.

 

 • فرایند سندبلاست کردن می‌تواند به‌صورت دستی یا با دستگاه سندبلاست شیشه اتوماتیک انجام شود. این دستگاه‌ها بسیار دقیق و با راندمان بالا هستند و نسبت به روش دستی که گرد وغبار حاصل از پاشیدن شن دارد، تمیزترند.

   

  برای اینکه با سند بلاست شیشه آشنا شوید و بدانید که سند بلاست چیست و چه کارهایی میتون با سند بلاست انجام داد؟ ابتدا توضیحی درباره نحوه سند بلاست خواهیم داد و سپس در مورد راههای دیگر مات کردن شیشه و همچنین مزایا و معایب هر کدام صحبت خواهیم کرد. 

  سند ( Sand ) به معنای ماسه میباشد . و SandBlast به معنای پاک کردن و شن شویی به همراه باد فشار قوی با دستگاههای پاشش شن میباشد . ( از این روش همچنین برای زدودن زنگ زدگی از روی آهن و غیره نیز استفاده میشود ) . به زبان ساده تر باید بگوییم که شن را داخل دستگاهی میریزند که متصل به پمپ باد میباشد . سپس همانند کارواش با یک پیستوله مخصوص آنرا به سطح مورد نظر اسپری میکنند . اسپری با فشار باد قوی باعث پرتاب شن ها با سرعت خیلی بالا بر روی سطح مورد نظر میشود . برخورد شن با سطح مورد نظر باعث میشود یک لایه بسیار نازک از آن سطح برداشته شود . این کار در آهن باعث از بین رفتن زنگ زدگی و در شیشه باعث برداشته شدن یک لایه بسیار نازک از شیشه میشود . به این روش در اصطلاح سند بلاست کردن شیشه میگویند.

ماده اصلی عملیات سندبلاست شیشه را ساینده‌ها تشکیل می‌دهند؛ ساینده‌ها مواد نسبتاً یکنواخت و کوچکی از جنس شن و ماسه هستند که بسته به نوع سازه در اندازه سختی و شکل‌های هندسی متفاوتی به کار گرفته می‌شوند.
تجهیزات عملیات سندبلاست معمولاً سه بخش:

 1. کمپرسور هوا

 2. دیگ سندبلاست

 3. نازل سندبلاست را شامل می‌شود.

در فرایند اجرای عملیات سند بلاست نیاز به مواردی چون تجهیزات و متریال مخصوص و فردی متخصص برای انجام این عملکرد می باشد. طبق مراحل زیر می توان شیشه را سندبلاست کرد:

 1. برای اجرای سندبلاست نیاز به یک دستگاه کمپرسور هوا به منظور تولید هوای فشرده ( برای پاشیدن مواد ساینده بر روی شیشه) می‌باشد.

 2. در فرایند سندبلاست، هوای فشرده از اهمیت زیادی برخوردار است به‌طوری‌که سندبلاست از لحاظ کیفی و کمی ارتباط مستقیمی با فشار هوایی دارد که کمپرسور هوا تولید می‌کند.

 3. سپس مواد ساینده از داخل دیگ سندبلاست با فشار هوای تولید شده توسط کمپرسور هوا به وسیله اتصالات بخش زیرین دیگ سندبلاست با سرعتی زیاد و به صورت مستقیم به سمت شلنگ سندبلاست هدایت می‌گردد و مخلوط هوا و ماسه را به سمت نازل سندبلاست با فشار به سمت سطح شیشه پرتاب می‌کند تا منجر به سایش سطوح و زنگ زدایی یا برداشتن رنگ‌های قدیمی و فرسوده گردد.

این عملیات در صورت کیفیت خوب نیاز به یک اپراتور یا همان سندبلاست کار کارآزموده نیز دارد تا طریقه استفاده از نازل سندبلاست (زاویه و فاصله نازل با سطح شیشه) را بسته به شکل و نوع شیشه بداند و برای بکارگیری آنچه می‌داند تبحر و تخصص کافی را داشته باشد.

شیشه سندبلاست طرح دار

طرح های مختلف از جمله لوگو و یا طرح های آماده روی شیشه را سندبلاست روی شیشه می گویند. به هنگام ثبت سفارش شیشه سندبلاست طرح دار، هرطوری قابل پیاده سازی می باشد. ثبت لوگوی شرکت ها به عنوان سندبلاست روی شیشه از پر استفاده ترین طرح ها سندبلاست روی شیشه می باشد.
شما می‌توانید با نرم افزارهای کامپیوتری طرح سندبلاست شیشه خاصی را برای شیشه سندبلاست خود طراحی نمایید. امروزه افراد تمایل بیشتری به استفاده از این شیشه‌ها در فضای بیرونی و داخلی منزل و شرکت خود دارند.

روش های مختلفی از طرح بر شیشه

 1. اسید کاری

 2. نقره کوب و طلاکوب

 3. رنگی کردن شیشه

 4. سندبلاس

  تاریخچه سندبلاست

 5. تاریخچه سندبلاست بر می گردد به زمان اختراع کمپرسور توسط دانشمند فیلادلفیایی، یعنی اواخر سال 1870. شاید عجیب به نظر برسد ،اما زمانی که تیلگمن Tilghmann کمپرسور را اختراع کرد ،فهمید که می توان با استفاده از فشار هوای تولید شده توسط کمپرسور ، می توان مواد و ذرات را با فشار به سمت جلو پرتاب کرد .

  البته این اولین ایده تیلگمن نبود ، بلکه در سال 1886 اولین شیشه طراحی شده توسط او تولید شد و سپس در سال 1893 سندبلاست را به ثبت جهانی رساند.

  از آن زمان از کمپرسور در صنایع مختلفی استفاده شده است که یکی از این موارد سندبلاست کردن یا طرح دار کردن شیشه های مختلف است.

  در ادامه شما را با کاربردها و موارد استفاده از شیشه سندبلاست آشنا می کنیم.